Powody, dla których jazda na rowerze jest lepsza niż bieganie

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że bieganie i jazda na rowerze to dwie zupełnie te same czynności. Obie aktywności podnoszą tętno i sprawiają, że się pocisz, ale jest w tym coś więcej. Porównując bieganie i jazdę na rowerze, można dostrzec pewne kluczowe różnice między nimi. Oba rodzaje aktywności mogą mieć korzystny wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli jednak jesteś w stanie regularnie uprawiać tylko jeden z tych sportów, możesz wybrać jazdę na rowerze zamiast biegania z następujących powodów. Jeśli chodzi o spalanie kalorii i tłuszczu, ćwiczenia cardio mogą stanowić nie lada wyzwanie - zwłaszcza jeśli nienawidzisz biegać, jak większość ludzi. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, dlaczego jazda na rowerze jest lepsza od biegania, jeśli chodzi o szybsze spalanie kalorii i tłuszczu...

Jazda na rowerze jest łatwiejsza dla Twoich stawów

Jeśli regularnie biegasz, możesz doświadczać bólu kolan, shin splints lub innych rodzajów bólu stawów. Bieganie wywiera duży nacisk na stawy, co może powodować ból kolan i inne uszkodzenia. Jeśli jesteś biegaczem, możesz doświadczać bólu kolan ze względu na sam ciężar ciała wywierany na stawy podczas każdego kroku. Z drugiej strony jazda na rowerze wywiera bardzo niewielki nacisk na stawy. Główne punkty nacisku rowerzystów to ręce, tył głowy i tyłek.

Bieganie zdecydowanie nie jest dla wszystkich. Jeśli cierpisz na bóle kolan, mogą one uniemożliwić uprawianie tego sportu. Z drugiej strony jazda na rowerze jest lepsza dla osób cierpiących na bóle stawów. Jazda na rowerze jest łatwiejsza dla stawów, ponieważ nie wymaga tak silnego oddziaływania na stawy jak bieganie.

Jazda na rowerze spala więcej kalorii na godzinę

Jazda na rowerze jest zaliczana do ćwiczeń cardio o wysokiej intensywności i pozwala spalić więcej kalorii na godzinę niż bieganie. Przeciętna osoba może spalić o 429 kalorii więcej w ciągu godziny jeżdżąc na rowerze niż biegając. Jazda na rowerze może również prowadzić do zwiększenia tempa metabolizmu, co może być pomocne w osiągnięciu celów związanych z utratą wagi.

Zwiększając ilość kalorii spalanych każdego dnia, można spalić więcej tłuszczu i szybciej osiągnąć cele związane z utratą wagi. Jeśli starasz się schudnąć, warto skupić się na ćwiczeniach kardio o wysokiej intensywności, takich jak jazda na rowerze, aby szybciej spalić więcej kalorii i tłuszczu.

Jazda na rowerze jest świetnym treningiem rdzenia kręgowego

Siła rdzenia jest ważna zarówno dla biegaczy, jak i rowerzystów. Jednak ćwiczenia na rdzeń są łatwiejsze do wykonania podczas jazdy na rowerze niż podczas biegania. Jazda na rowerze daje świetną okazję do poprawy siły i stabilności rdzenia.

Jazda na rowerze wymaga skurczu mięśni rdzenia, aby utrzymać stabilność ciała i zapobiec spadnięciu z siodełka. Lepsza siła i stabilność rdzenia może pomóc w zapobieganiu urazom podczas biegania lub jazdy na rowerze. Silniejsze mięśnie rdzenia mogą także pomóc w poprawie postawy i zapobieganiu bólom pleców.